Przetłuszczanie włosów - jak sobie z tym radzić?

przetłuszczające się włosy
Autor artykułu SimpleUser · 22-05-22

Przetłuszczająca się skóra głowy to problem, z którym walczy naprawdę wiele osób. Posklejane, oklapnięte i błyszczące u nasady włosy wyglądają nieestetycznie i mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Często w parze z przetłuszczającym się skalpem idą przesuszone łodygi włosów na końcach. Nadmierne mycie takich włosów zdaje się nie pomagać, a wręcz nasilać problem. Jak więc sobie z nim radzić?

Szybko przetłuszczające się włosy - przyczyny

Na nadmierne przetłuszczanie się włosów wpływ może mieć wiele przyczyn. Od uwarunkowań genetycznych, przez zaburzenia hormonalne, niewłaściwą dietę aż po nieodpowiednią, źle dobraną pielęgnację  czy długotrwały, intensywny stres. Każdy z tych elementów może nasilać produkcję wydzielanie sebum przez skórę głowy. Samo sebum, wydzielane przez gruczoły łojotokowe jest substancją ważną i potrzebną do zachowania odpowiedniej miękkości skóry. Tworzy ono ochronną barierę na włosach i skórze głowy, chroniąc je przed przesuszaniem i czynnikami zewnętrznymi. Jednak wydzielane w nadmiarze może prowadzić do wielu nieprzyjemnych chorób.

Jak uniknąć przetłuszczania się włosów?

Aby zapobiec lub przynajmniej zminimalizować nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja.Jeśli nie mamy pewności jakie produktu sprawdzą się w naszym przypadku, warto udać się do specjalisty, który nas ukierunkuje. Na pewno nie należy myć włosów codziennie silnymi i zbyt agresywnymi szamponami. Nie tylko nie zniweluje to przetłuszczania, ale wręcz może je nasilić. Nadmierne dotykanie, drapanie czy pocieranie skóry również wpłynie na zwiększoną pracę gruczołów łojowych tak samo jak używanie zbyt gorącej wody. Warto też zrezygnować z używania suchych szamponów, lub stosować je w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, ponieważ powodują one zapychanie mieszków włosowych i jeszcze bardziej nasilają wydzielanie sebum.

Kosmetyki do przetłuszczających się włosów

Do mycia włosów warto zaopatrzyć się w dwa różne specyfiki - jeden delikatny szampon do częstego użytkowania, a drugi silny ktróy będziemy stosować 1-2 razy w tygodniu. Warto myć włosy podwójnie - nakładając szampon po raz pierwszy usuniemy resztki produktów stylizacyjnych i rozpulchnimy skalp, a dopiero za drugim razem dokładnie oczyścimy skórę. Wbrew pozorom nadmierne przesuszanie skóry głowy może nas doprowadzić do błędnego koła powodując jeszcze większe wydzielanie sebum. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie nawilżanie skalpu na przykład specjalnymi maskami do skóry głowy. Warto też od czasu do czasu zrobić peeling, który usunie martwy naskórek, odblokuje mieszki włosowe i uniesie je u nasady.