Zadbane, gęste włosy świadczą o dobrej kondycji naszego organizmu. Podnoszą także pewność siebie. Jednak z wielu powodów m.in. przez stres, złą dietę, czy problemy zdrowotne, włosy wypadają, tracą blask i stają się łamliwe. Jakie sygnały ostrzegawcze wysyła nam organizm? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jakie są skuteczne sposoby, aby zatrzymać wypadanie włosów? Co zrobić, by nie dopuścić do ich osłabienia i utrzymać ich zdrowy wygląd? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Nieodpowiednie odżywianie może spowodować niedobór ważnych składników mineralnych oraz witamin. Aby nie doprowadzić do osłabienia organizmu, w tym pogorszenia kondycji skóry i włosów, należy urozmaicić naszą dietę. Oto kilka najważniejszych składników, które mają wpływ na nasze zdrowie i wygląd.
Biotyna, czyli witamina B7 to związek chemiczny, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, gruczołów łojowych i potowych oraz skóry, włosów i paznokci. Efektem niedoboru biotyny jest nadmierne wypadanie włosów oraz ich nadmierne przetłuszczanie. Warto wówczas spożywać produkty takie jak:
Witamina A wzmacnia włosy, a jej niedobór sprawia, że stają się matowe, suche i łamliwe. Dostarczymy ją w sposób naturalny do organizmu, pamiętając o uzupełnianiu diety w:
Witamina B2 uodparnia włosy przed szkodliwymi działaniami z zewnątrz. Warto jeść:
Witamina C odpowiada za produkcję kolagenu. Bogate są w nią m.in.:
Witamina E pobudza ukrwienie skóry, dlatego uzupełnij dietę w:
Organizm potrzebuje także odpowiednie ilości cynku i żelaza. Należy pamiętać więc o produktach takich jak czerwone mięso, jaja, kakao, kasza (jaglana, jęczmienna, gryczana), brokułach i orzechach.
Jeżeli organizm nadal informuje nas o niedoborach minerałów i witamin, warto rozważyć suplementację. O pomoc w odpowiednim doborze preparatu możemy zwrócić się do specjalisty. Lekarz zleci odpowiednie badania i ustali przyczynę wypadania włosów. Jeżeli problem jest poważniejszy np. niedoczynność tarczycy, suplementacja nie wystarczy.
Jeśli wypadanie włosów nie jest na tyle niepokojące, by szukać rozwiązania problemu w gabinecie lekarskim, a jedynie zależy nam na wzmocnieniu włosów przez wprowadzenie suplementacji to ważne, by preparat zawierał m.in.:
Jak odpowiednio dbać o włosy, by nie dopuścić do przesuszenia skóry głowy? Przed myciem zawsze pamiętaj o rozczesaniu włosów, by uniknąć ich plątania w trakcie mycia i suszenia. Delikatnie myj włosy w letniej wodzie, nie nakładaj dużej ilości szamponu. Wykonaj dodatkowo masaż głowy, dzięki czemu poprawisz ukrwienie skóry. Nie pozostawiaj na włosach resztek szamponu, bo może to prowadzić do ich przetłuszczania, podrażnień, czy łupieżu. Dokładnie opłucz głowę i dopiero wtedy nałóż odżywkę na końcówki. Pamiętaj, że cebulki włosów osłabia suszenie pod włos. Nie powinno się także używać gorącego powietrza, a ciepłego. Pod koniec warto włączyć chłodny nawiew, by włosy wygładzić.
Na rynku dostępne są różne produkty do pielęgnacji włosów. Używanie niewłaściwych kosmetyków może pogłębić nasz problem. Na jakie odżywki i olejki warto się zdecydować, aby poprawić stan włosów?
Oleje do włosów np. naturalne oleje zimnotłoczone (olej z ostropestu, migdałowy, olej z nasion chia) wcierane w skórę głowy pobudzają i wzmacniają cebulki włosów. Pozostawianie olejków na włosach na noc przynosi bardzo dobre efekty.
Możemy je aplikować na dwa różne sposoby:
Odżywki mają za zadanie odżywiać, nawilżać i wzmacniać strukturę włosa. Wpływają na ich szybszy wzrost oraz na zwiększenie ich objętości. Aby nie przetłuszczać i nie obciążać włosów, odżywki nakładamy od połowy aż po końcówki włosów, nigdy u nasady. W drogeriach dostępna jest bogata oferta. Do wyboru mamy odżywki wzmacniające, intensywnie regenerujące, dla słabych i cienkich lub zniszczonych włosów i wiele innych.